Elektrokoloběžka Morxes Cavia SWYTCH

Má být koloběžka elektrifikována? Je to pak ještě koloběžka? Není to jen skůtr?

Poměrně dlouho jsem váhal s elektrikou a nevěděl si rady. Elektrifikované stroje s motory Bafang nebo Magic Pie vypadaly impozantně, frčely s mými 120 kg až třicítkou, ale vážily cent a odrážení na nich nedávalo smysl. Přestavba byla více méně nevratná a znamenala přetvoření koloběžky v elektrický skůtr, na kterém se ani nehnete, protože prostě to pofrčí příliš rychle.

Ale koloběžka je pro většinu uživatelů sport a ne jen transport - chtějí se hýbat. Elektrifikace tomu obvykle brání svojí hmotností a odporem při jízdě bez motoru. Až jsme potkali sadu SWYTCH pro skládačky Brompton. Má volnoběžku, snadno instalovatelnou baterii v brašně na řídítka a poměrně lehkou (ano rovná se trochu slabou) baterii. SWYTCH se ovšem dělá i pro standardní kola se širokým nábojem (100 mm), a tak jsme si velkou verzi zkušebně namontovali do Morxes Cavia. Výsledek je SUPER. Elektrika je v případě potřeby během pěti minut pryč. Odpor při jízdě bez dopomocije skoro neznatelný a cesta na ní bez elektriky mi nevadí. Mohu tedy jet sportovně po rovině a elektriku si pošetřit na kopec, který normálně tlačím celý. Prostě je to dobré řešení pro elektrifikaci sportovní koloběžky. Řešení, které koloběžku nezabije a ponechá jí její sportovní duši.

Cena je 16 990,- se slabší baterií a 21 990,- se silnější. Přestavbu zvládne kdokoliv. V našem případě bylo třeba pouze lehce propilovat (očistit od příliš velké vrstvy laku) přední vidlici pilníkem a instalovat držák brašny. Sada se dodává včetně vypleteného kola příslušné velikosti a při koupi i duše a pláště máte stále k dispozici celou svoji sportovní koloběžku pro zvláštní příležitosti doplnitelnou o elektriku. Nebo naopak. Elektrický stroj na cestu do práce, odlehčený na víkend.

Morxes Cavia, kterou jsme vybrali pro její krásnou modrou barvu, je i s elektrikou je přijatelně lehká. Upravit stejně umíme cokoliv, co má přední kolo s nábojem 100 mm včetně koloběžek Kostka Fun a starších Kostek a samozřejmě všechny Morxes, Miba a Crussis a Kickbike koloběžky. Na koloběžky Yedoo Alloy je třeba použít verzi pro skládačky Bromton (je určená pro náboje 74 mm).

Tesťák je na prodejně k dispozici k zapůjčení. Jen kauce bude vyšší a sice deset tisíc korun. Více viz

 Můžete se vézt i odrážet...

Baterie je v nenápadné řídítkové brašně. Jednduše sundáte i nandáte, v noci svítí intenzitou 200 lumenů. má reflexní prvky - a ukazuje, kolik W jste právě svým odrazem ušetřili :)

To nejlepší nakonec - kolik koloběžka váží před úpravou a kolik po eletrifikaci?