Kostkovaná morčata aneb reinkarnace legendární koloběžky Morxes

Koloběžky Morxes patřily do zlatého fondu českých výrobků určených pro pokročilý koloběh. Bohužel samostatná výroba těchto strojů skončila a přešla pod křídla firmy Kostka.

kolobezka-morxes-sport-10

Rám z lehké ušlechtilé oceli CrMo

Láďa vám zde v krátkém videu představí koloběžku Morxes Sport, která již byla vyrobena v továrně Kostka.

 

Je velice potěšitelné, že původní rám a osazení zůstalo zachováno bez výrazných změn, a že se Morxes nijak zvlášť neunifikoval se standardní produkcí Kostkových. Především se jedná o zachování standardní šíře os kol 100 mm, unikátní rám z lehké a pevné CrMo oceli s příhradovou konstrukcí a přípravu vidlice na umístění předního nosiče typu low-rider.

kolobezka-morxes-sport-4

Standardizovaná šířka os kol 100 mm a hezký brandový detail


Kostka nicméně doplnil rám o přípravu na standardizované "kostkovy" stojánky a sjednotil rozměr a typ pneumatiky na univerzální Schwalbe Marathon Racer 1,5" s protiprůrazovou ochranou. Obě tyto změny jsou jistě ku prospěchu koloběžky. 

kolobezka-morxes-sport-8

Nový prvek - příprava na stojánek z produkce Kostka

Koloběžky Morxes představují asi nejlepší řešení pro dálkový koloběh. Snadno se díky standardizovaným "cyklo" dílům servisují a případně modifikují podle potřeb. Lze nastavovat výšku řidítek díky velké vůli v základním zakrácení sloupku vidlice, snadno lze instalovat běžné blatníky, stojánky z produkce Kostka, nosiče na přední vidlici low-rider, brašny, řidítkové brašny a vše, co je nutné pro koloběžkové výpravy ve stylu bike-packing nebo na těžko pro vícedenní výlety nebo expedice.