Cyklobrašny pro cestování za jakéhokoliv počasí

Jaké vybavení je potřeba pro cestování na těžko na kole či koloběžce?

Pro svobodné cestování natěžko za jakéhokoliv počasí potřebujete:

  1. suché oblečení na spaní
  2. teplý suchý spacák
  3. obojí uloženo ve vodotěsných brašnách

Tak jednoduché to je!

velorama-ortlieb-back-roller-classic-mibo-gt-zimni-brdy

Za jízdy se zahříváte pohybem, ale na noc je třeba zapocené či mokré věci odložit (ideálně dát je sušit), otevřít vodotěsné brašny, vyndat suchý spacák a převléci se do suchého oblečení.

Ráno se zase převlečete a vydáte se hýbat. Suché věci na spaní a suchý spacák předtím uložíte na místo, kde takové zůstanou – zpět do vodotěsných brašen.Vodotěsné brašny

Je mnoho značek různě dobrých rádo-by-vodotěsných brašen a vodotěsných brašen. A je jeden ORTLIEBHartmut Ortlieb. Člověk, který si po nepovedeném propršeném výletu deštivou Anglií na svoje kolo vyrobil brašny z autoplachet. Autoplachet z nákladních aut, která kolem něj projížděla a vozila v dešti toaletní papír do venkovských drogerií. O něco později na své brašny přidal ještě rolovací uzávěr a místo šití je začal svařovat. A bylo to tak dobré, že se Ortlieb brašny staly etalonem praktičnosti a vodotěsnosti cyklobrašen.

Ortlieb je i po 25ti letech od založení stále rodinná firma patřící Hartmutovi a stále vyrábějící v Evropě v Hartmutově rodném německu s německou důsledností a důrazem na kvalitu. Proslavená po celém světě a milovaná cyklocestovateli několikáte generace.

Video ze zimního výletu s brašnami Ortlieb

Svým brašnám v Ortliebu věří natolik, že je prodávají s 5ti letou zárukou.

Ortlieb brašny se dělají ve dvou základních provedeních:

1) Ortlieb Roller City

Brašny se jmenují Ortlieb Roller City, ale u výrobku vhodného pro nejtěžší cykloexpedice mi to přijde jako ne zcela vhodný název. Nejde o žádné městské speciály ale o zjednodušenou levnější variantu Roller Classic Jde o standardní vodotěsnou brašnu z odolné autoplachty s jednodušším zavíráním, bez popruhu na nošení na rameni, bez praktických kapsiček uvnitř a se starším systémem nacvakávacích háků QL1 tj. nastavitelných pomocí imbus klíče. Vyrábí se ve třech barvách: bílé, červené a černé.

Rozlišuje se:

Ortlieb Sport-Roller City (menší – 12,5 litru objemu na jednu brašnu z páru, dříve zvaná Front-Roller City podle častého užití jako brašna na přední nosič)

velorama-kolobezka-ortlieb-tubus-08 (1)

Ortlieb Back-roller City (větší, 20 litrů objemu na jednu brašnu z páru, pojmenovaná podle častého užití na zadní nosič)

velorama-kolobezka-ortlieb-tubus-07 (1)

2) Ortlieb Roller Classic

Brašny se jmenují Ortlieb Roller Classic, ovšem nejde o nic historického a zastaralého, ale o výrobek držící krok a často inovovaný. Jedná se o vodotěsnou brašnu vyrobenou z odolné autoplachty s popruhem pro snazší zavírání a taky pro propojení s horní „spacákovou brašnou“ Ortlieb Rack-pack, popruhem na nošení přes rameno, kapsičkami respektive organizérem drobností uvnitř a novějším systémem upnutí QL2, který usnadňuje správné nastavení na daný nosič, protože nevyžaduje žádné nářadí. Vyrábí se v řadě barev: bílá, žlutá, oranžová, červená, modrá, zelená, šedá, černá.

Opět se rozlišuje:

Ortlieb Sport-roller Classic (menší – 12,5 litru objemu na jednu brašnu z páru, dříve zvaná Front-roller podle častého užití jako brašna na přední nosič)

cyklobrasny-ortlieb-front-roller-classic

Ortlieb Back-roller Classic (větší - 20 litrů objemu na jednu brašnu z páru, pojmenovaná podle častého užití na zadní nosič)

velorama-kolobezka-ortlieb-tubus-06_1

Tyhle boční brašny jsou opravdu vodotěsné s vodním sloupcem mimo běžné stupnice, na které jsme zvyklí z údajů udávaných pro stany a bundy. Prostě vodotěsné a to tak, že správně zavřené brašny lze hodit do potoka nechat tam celý den a večer přesto vytáhnout suché věci na spaní a suchý spacák.

Když máte na kole (nebo koloběžce) všechny vaše věci uložené v dobře uzavřených brašnách začne vás za chvíli otravovat to otvírání a zavírání brašen na jejich rolovací vodotěsné uzávěry vždycky, když chcete vytáhnout kapesník, peněženku nebo foťák. Super doplňkem je řídítková brašna.

V Ortliebu také dělají nejlepší řídítkové brašny na trhu

 

Řídítkové brašny Ortlieb Ultimate

Řídítkové brašny od Ortliebu se Jmenují Ortlieb Ultimate (momentálně Ultimate6, podle šesté generace). Jsou vyrobeny ze stejně odolného materiálu (tedy svařeny z autoplachty), ale už nejdou hodit do potoka, nerolují se totiž. Otevřeny či zavřeny jsou hnutím prstu díky snadnému, ale spolehlivému systému magnetek. Přesto obstojí v libovolném lijáku. Montují se do KlickFix kompatibilního nacvakávacího systému našroubovanému trvale na řídítka. Lehce si takovou brašnu vezmete sebou do obchodu či restaurace (má popruh pro nošení přes rameno) a přitom spolehlivě drží na stroji v jakkoli šíleném sjezdu. Mají objem ideální pro mapu, foťák, větrovku, svačinku, telefon a malou lahev s vodou dohromady)

k-nosic-brasny-na-kolobezku-otlieb-tara-03

Ideální cestovatelské kombo je Ortlieb Roller (Sport/Back v provedení Classic/City) a Ortlieb Ultimate6 (Classic nebo odlehčené Plus) spolu s Ortlieb Rack-pack, když toho vezete opravdu hodně. Bořní vrašny drzá na předním lowrider nosiči Tubus Tara.

k-nosic-brasny-na-kolobezku-otlieb-tara-14