Jak si vybrat skládací kolo

Často radím, jak se ten typ skládacího kola liší od onoho typu skládacího kola a pokouším se zprostředkovat zkušenosti, které s jednotlivými stroji mám já a které mají moji přátelé a zákazníci. Často se o skládacích kolech bavíme jen po telefonu.

Nejpodstatnější závěr, který jsem si za těch několik let propagace a prodeje skládacích kol udělal je, že každý jsme jiný, každý máme jinou předchozí zkušenost s koly (silnička není trek, trek není horák, horák není celoodpruženka, …) a každý máme jiná očekávání. A existuje jediný způsob jak opravdu profitovat ze zkušeností rádce a jak vybrat dobré kolo pro ten konkrétní účel a konkrétního člověka.
Vybrat si jej Osobně.

Co zaručeně nezjistíte na webu a po telefonu:
Každé skládací kolo je jinak dlouhé – tím míním vzdálenost řídítka-sedlo. A některé lze v tomto směru doladit více a některá méně, některá vůbec. Snažit se změřit tento udaj z fotky je pošetilost. Pomineme-li na chvíli nezanedbatelné fotografické zkreslení, tak hlavně proto, že Vás tento údaj zajímá na kole seřízeném pro Vaši výšku a ne pro výšku na fotce.
– U různých typů je různá vzájemná poloha sedlo a řídítka. Ne všichni preferují nízká (nebo naopak vysoká) řídítka. U různých typů skládacích kola lze různě pracovat s výškou řídítek. Někde velmi dobře, někde vůbec.
Každé skládací kolo je jinak vysoké a těžko se po webu nebo telefonu rozhodnout, zda Vaše výška potřebuje delší sedlovku či ne a zda vůbec tato možnost existuje pro daný typ skládacího kola.
Různí lidé různě jezdí, někteří jsme silové typy a potřebujeme naprosto pevné stroje za které můžeme pořádně vzít, někteří nikoliv. Různé typy skládacích kol (a liší se v tomto bodu kupodovu i jednotlivé varianty postavené na stejném rámovém základě) jsou různě tuhé.
– Vaše předchozí zkušenost z Vašeho kola velmi ovlivńuje Váš pocit z konkrétního skládacího kola a to je to jediné měřítko, zda kolo je pro Vás dobré či nikoliv.

Na internetu dostupné informace jsou matoucí, zejména vzájemné porovnávání jednotlivých typů pouze z fotografií je velmi ošidné. Ani u jednoho výrobce nelze přes sebe položit dvě fotky různých typů kol a spolehlivě z nich porovnat důležité rozměry. Každý typ byl focen jinak a pod jiným úhlem a z jiné vzdálenosti. Prostorové zkreslení a deformace fotky způsobené optikou objektivu je nezanedbatelné. Fotka nikdy nenahradí osobní zkušenost.

Dobré skládací kolo není levná záležitost a jeho výběr si zaslouží větší pozornost, než letmé proklikání webu.
Vyberte si jej Osobně u někoho, kdo tomu rozumí a bude umět vybrat a poté i seřídit a vyladit stroj přesně pro Vás.
Dobře vybrané skládací kolo Vás doveze kamkoliv.
Dobře vybrané skládací kolo je plnohodnotný stroj padnoucí jak rukavice a schopný nečekaných výkonů.

Jak si vybrat skládací kolo II

 

Pro pobavení se podívejte jak shodné téma pojali v anglii v inzerátu na prodejnu lehokol Kinetics (anglicky).

4 komentáře u “Jak si vybrat skládací kolo

  1. Vážím 100 kg, jezdím autobusem a pak jdu 2,2 km pěšky do práce. Jaké skládací kolo bych potřeboval? Nechci platit za zavazadlo v buse a nepotřebuji zas tak rychle jet, trasu 2,2 km stačí urazit za 12 min asi. Děkuji za případnou odpověď.
    P.V.

    • Váhově jste v limitu (bývá 105 nebo 110kg) i když u skládacích kol spíše než na váze záleží na způsobu zacházení, silový typ zvyklý za věci rvát může mít 60kg a bude to špatně. Do autobusu se hodí co nejmenší kolo tedy Brompton. Pokud Vaše cesta je po rovině, tak by to mohla být i levnější Strida. Další v pořadí velikosti je Dahon Curve. 20ti palcová kola Tern a Dahon kola už jsou větší a bylo by lépe si nejprve cestu s nimi zkusit. Jde to ale je to méně pohodlné. Jste-li z okolí, můžete se zastavit a kolo si (třeba na víkend) půjčit a vyzkoušet si cestu osobně. Někteří řidiči moc nespolupracují a je třeba kolo zavřít do tašky či obalu. Ladia Blaha

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *