Jak mají vypadat blatníky na koloběžku

Ukažme si na fotce, jak mají vypadat funkční blatníky na kolo nebo koloběžku.

Co má splňovat blatník?

  1. Krýt jezdce před blátem a vodou — aka Dostatečnost pro jezdce
  2. Zamezit stříkání na jezdce v závěsu — aka Dostatečnost pro skupinu
  3. Nezanášet se blátem
  4. Být odolný dlouhodobé zátěži a nerozbít se

3velke_spolu1

Fotka je technicky mizerná, ale pochází ze super výletu viz FB  příspěvek o výletu Jince  – Praha po hřebenech Brd (odkaz). Pro účely debaty o blatnících bude stačit. Podívejme se tedy na blatníky zaparkovaných strojů a jak dopadnou v optice kritérií 1 a 2 (dostatečnost pro jezdce a pro skupinu.

  1. koloběžka zprava Strada – ok pro jezdce, nedostatečné pro jízdu ve skupině, na jezdce za Vámi to bude stříkat až do očí.
  2. koloběžka zprava Vendeta – lepší než drátem do oka, nedostatečné pro jezdce, nedostatečné pro skupinu, jezdci tohoto výletu vytvořilo pěkný vydatný hnědý flek přímo mezi půlkami :-)
  3. koloběžka zprava Mibo GT – blatníky jsou hroznej bastl, ovšem jsou ok pro jezdce a téměř ok i pro skupinu. Na ok pro skupinu by musel mít zástěrku až na zem. I s tímhle by člověka ze zimního tréninku cyklistů parta vrátila domů :-), při jízdě v háku z toho půjde voda na nohy druhého jezdce, možná až někam na kolena.

Dostatečnost pro jezdce (o kterou nám asi jde prvořadě) se u blatníku pozná tak, že nechráněná tečna z rotujícího kola směřuje kolmo vzhůru (tímto směrem odlétá voda a bláto), cokoliv nakloněné dopředu dopadne ve větší či menší míře na jezdce, podle délky blatníku do vlasů, na záda, mezi půlky, nebo v případě holé kolobky dokonce i do bot. Když je blatník delší, je to lepší pro skupinu, ale je pak hodně zranitelný při manipulaci a zvětšuje rozměry koloběžky. Například zacouváte-li s koloběžkou do výtahu, pak je vždy lepší, když se stěny dotkne pneumatikou než koncem blatníku (který se ohne nebo dokonce ulomí). Totéž platí při převozu autem, při ukládání doma …